انواع USB و تفاوتهای آن

usb-2.0-vs-usb-3.0-blue-port

انواع USB و تفاوتهای آن

 

حتما در هنگام خرید کالاهای دیجیتال مثل لپ تاپ ، گوشی همراه ، کابل شارژ و یا پاور بانک در مورد پورت ها و درگاه های ورودی  USB 2.0, USB 3.0 , USB 3.1 , USB Type-C  شنیده اید .

اگر حوصله تحقیق در مورد تفاوت آنها را ندارید به طور خلاصه باید گفت مهم ترین تفاوتشان در سرعت انتقال داده و میزان شدت جریان برق عبوری است . هرچه نسل USB بالاتر باشد مقادیر گفته شده و همچنین قیمت آن  بیشتر خواهد بود .

 

در ادامه میتوانید اطلاعات بیشتری در مورد تفاوت پورت های USB  بخوانید .

usb-types
انواع مختلف پورتهای USB ( به نشانهای هر پورت توجه کنید )

 

 

پورتهای USB 2.0 از نظر سرعت انتقال داده ها در بهترین حالت قابلیت انتقال 480 Mb/s ( مگابیت بر ثانیه ) را دارد . این به این معناست که برای مثال برای انتقال یک فایل 3.5 گیگابایتی به یک دقیقه زمان نیاز دارید . گرچه این عدد صرفا در تئوری مطرح میشود و به دلیل محدودیت های گذرگاههای انتقال ، عدد واقعی چیزی در حدود 280 Mb/s  میباشد ( به معنای 2 گیگابایت در هر دقیقه ) . البته این سرعت به مسائل دیگری همچون تعداد و نوع فایلها نیز بستگی دارد .

نسل بعدی پورتهای USB 3.0 و پورتهای  USB 3.1 نسل اول هستند که سرعت انتقال داده در آنها تا  5 Gb/s  افزایش یافته ( حدود 37 گیگابایت در دقیقه ) و همچنین قابلیت کار با شدت جریان 5 آمپر و ولتاژ 20 ولت را داراست که توانایی استفاده برای برق رسانی به دستگاه هایی با توان کاری 100 وات را ممکن میسازد . این نوع پورتها را میتوان از روی قسمت آبی رنگ داخل پورت شناخت .

اخرین نسل پورتهای USB که به بازار ارائه شده نسل دوم پورتهای USB 3.1 هستند که بیشترین سرعت  انتقال داده را دارد . سرعت انتقال داده در این نسل  برابر 10 Gb/s (حدود 70 گیگابایت در دقیقه ) است ولی شدت جریان و ولتاژ با نسل قبلی تفاوتی ندارد . البته این سرعت انتقال داده در عمل اتفاق نمی افتد . زیرا سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی سریع ترین هارد های SSD نیز ازین  مقدار کمتر است . درحقیقت درگاه قابلیت انتقال این حجم از اطلاعات را دارد ولی مبدا و مقصد اطلاعات که هارد دیسک ها و حافظه ها هستند توانایی انتقال داده با این سرعت را ندارند .

 

usb3
تفاوت سرعت انتقال داده و شدت جریان در نسلهای مختلف USB

 

نکته مهم در مورد کار با پورتهای نسلهای مختلف این است که در هنگام اتصال ، هم درگاه پذیرنده و هم پورت متصل شونده باید از یک نسل باشند تا با حداکثر توان خود کار کنند . برای فهم بهتر این موضوع بیایید فرض کنیم که شما یک فلش مموری با پورت USB 2.0 دارید و آنرا به درگاه USB 3.1 وصل میکنید . در این حالت حد اکثر سرعت انتقال داده برابر ظرفیت پورت نسل پایین تر یعنی USB 2.0 خواهد بود .

 

نوع دیگری از پورتها ، پورت USB Type-C  است که نظر بسیاری از تولید کنندگان را به خود جلب کرده است . این نوع از پورتها  از نظر ظاهری با USB  های معمول و قدیمی که میشناسیم و در حقیقت Type-A هستند تفاوت دارد . اندازه آنها برای راحتی طراحی و جاگیری کمتر در دستگاه ها ، کوچکتر شده است . همچنین با این پورت دیگر نگران جهت  اتصال آن به دستگاه ( بزرگترین مشکل USB های قدیمی که برای همه ما بارها اتفاق افتاده ) نباشید زیرا این درگاه ها به صورت قرینه طراحی شده اند و بالا و پایین آنها با هم تفاوتی ندارد .   این پورتها هم دارای انواع نسل 2 و 3.0 و 3.1 هستند .

type-c
نمایی از پورت USB از نوع Type-c
پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها