درباره استاندارد ها و گواهی نامه های محصولات سخت افزاری بیشتر بدانیم

درباره استاندارد ها و گواهی نامه های محصولات سخت افزاری بیشتر بدانیم

حتما در هنگام خرید لوازم جانبی کامپیوتر و یا محصولات الکترونیکی و سخت افزاری با اصطلاحات و عباراتی که به عنوان استاندارد ها و گواهی نامه های آن محصول عنوان میشوند مواجه شده اید . در این مطلب سعی میکنیم به طور خلاصه شما را با تعدادی از این استاندارد ها آشنا سازیم .

استاندارهایی که به شما معرفی خواهیم کرد عبارتند از :

Msds  , RoHS  , UN38.3 , CE  , FCE ,  MIL-STD-810G 516.6

 

استاندارد MSDS

msds

عبارت MSDS مخفف کلمات Material Safety Data Sheet به معنای ” برگه اطلاعات ایمنی مواد” میباشد .

این استاندارد که در صنایع شیمیایی کاربرد دارد به این  معناست که شرکت تولید کننده ، اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی به کار رفته در محصول را به طور کامل استخراج کرده و در دسترس عموم قرار میدهد . این اطلاعات شامل 16 بند مشخصات شیمیایی مواد به کار رفته در محصول است که خطرات احتمالی برای سلامتی ، خطرات آتش سوزی ، واکنش دهی و خطرات محیطی را بررسی میکند .

این اطلاعات باعث طراحی امن تر محصولاتی که ازین مواد شیمیایی استفاده میکنند میشود . برای مثال وجود این استاندارد در باتری ها و پاور بانک ها به این معناست که سازنده اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی داخل باتری ( الکترولیت ) را استخراج کرده و از ایمن بودن محصول اطمینان حاصل کرده است .

 

 

استاندارد RoHS

rohs

 

RoHS چیست ؟

این عبارت را بیشتر بر روی بسته بندی محصولات سخت افزاری و الکترونیکی میبینید . اما RoHS به چه معناست ؟

RoHS  که به صورت ” رُس ” تلفظ میشود ، مخفف کلمات Restriction of Hazardous Substances  به معنای ” محدودیت در استفاده از مواد خطرناک ” است . در حقیقت این یک قانون مورد توافق در اروپاست که تولید کنندگان را ملزم میکند تا در محصولات خود از 6 ماده سمی و خطرناک برای محیط زیست و سلامت انسان استفاد نکنند . این 6 ماده عبارنتد از : سرب ، کادمیوم، جیوه، کرومیوم،  بی فنیل پلی برومینات (PBB) و دی فنیل اتر برومینات (PBDE) .

در نسخه های جدید تر این قانون که به نام RoHS 3 شناخته میشود 4 ماده دیگر نیز به این لیست اضافه شده است . درصورتی که تولید کنندگان در محصولات خود از این مواد استفاده کرده باشند حق فروش محصول خود را در سراسر اتحادیه اروپا نخواهد داشت .

هرکجا روی بسته بندی محصول سخت افزاری لوگوی آن را مشاهده کردید به این معناست که این محصول تابع قانون RoHS  بوده و فاقد مواد سمی ذکر شده میباشد .

برای جزئیات دقیق تر از این پیمان نامه میتوانید به سایت رسمی اتحاده اروپا بخش استاندارد RoHS مراجعه کنید .

 

 

گواهی UN38.3

برای اطمینان از حمل و نقل مطمئن کالاها به خصوص در حمل و نقل هوایی ، قوانینی تحت عنوان “Dangerous Goods Rules” به معنای قوانین کالا های خطرناک به صورت بین المللی وضع شده است .

در مورد باتری های لیتیوم که حاوی مواد شیمیایی خطرناک است گواهی نامه ای به عنوان گواهی نامه تست UN38.3 یا UNDOT تعریف شده است تا با انجام آزمایشاتی از امن بودن و عدم انفجار این محصولات در هنگام انتقال اطمینان حاصل شود .

برخی از این آزمایشات عبارتند از :

  • شبیه سازی ارتفاع ( کم کردن فشار برای شبیه سازی محیط هواپیما )
  • تست حرارت
  • تست لرزش و نوسان
  • تست شوک و ضربه
  • تست اتصال کوتاه خارجی
  • تست شوک الکتریکی
  • تست شارژ بیش از حد
  • تست دشارژ کردن سریع

 

 

گواهی FCE

 

fcc

 

 

عبارت FCE یا گواهی FCE   مخفف عبارت Federal Communications Commission    به معنای ” کمیسیون ارتباطات فدرال ” میباشد . این سازمان یک آژانس دولتی در ایالات متحده است که به طور مستقیم با کنگره آمریکا کار میکند . تنظیم و منظم سازی امواج و ارتباطات رادیو،تلویزیونی،ماهواره ای و کابلی بین المللی و داخلی آمریکا و جلوگیری ازتداخل آنها وظیفه اصلی این سازمان است .

استاندارد FCE برای دستگاه ها و سخت افزار های الکترونیکی تعریف میشود . دارا بودن این استاندارد در دستگاه های الکترونیکی به این معناست که عملکرد دستگاه تاثیر منفی بر روی عملکرد دیگر دستگاه های متصل و یا نزدیک به خود ایجاد نمیکند . در عین حال کار دستگاه های دیگر نیز نمیتواند تاثیری در عملکرد این دستگاه داشته باشند .

معمولا وجود این استاندارد با نوشتن عبارت FCE بر روی بسته بندی و یا بدنه خود دستگاه نشان داده میشود .

 

 

استاندارد CE

 

ce

 

استاندارد CE ، یک استاندارد اجباری برای تضمین کیفیت قابل قبول محصولات و کالاهایی که در اتحادیه اروپا تولید یا به فروش میرسند است . عبارت CE مخفف عبارت فرانسوی Communauté Européenne به معنای ” مورد قبول اروپا ” است .

دارنده این استاندارد ، خواه یک عروسک باشد یا یک تلویزیون هوشمند ، از نظر سلامت ، کیفیت ساخت ، سازگاری با محیط زیست ، امنیت و فاکتور های دیگر اروپا محصولی قابل قبول و قابل استفاده در اروپا تشخیص داده شده است .

وجود این استاندارد با نمایش علامت مخصوص آن که حروف CE در آن دیده میشود ، بر روی بسته بندی و یا خود محصول مورد نظر به اطلاع خریدار میرسد .

نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که بسیاری از تولید کنندگان چینی با استفاده از نماد دیگری که از بسیار شبیه به نماد استاندارد CE است و از همان حروف تشکیل شده است ، مصرف کنندگان را گمراه میسازند . حروف به کار رفته در این نماد ، حروف اول عبارت China Export به معنای ” صادرات چین ” است .

برای تشخیص این دو علامت به هم باید به فاصله بین حروف دقت کنید . در علامت استاندارد اروپا فاصله  بین حروف زیاد است ولی در علامت صادرات چین فاصله بین دو حرف کمتر است .

برای آشنایی با این نماد ها نمونه آنها در اینجا نشان داده شده است .

 

ce

 

 

 

گواهی MIL-STD-810G

 

این گواهی نامه که با عبارت Environmental Engineering Considerations and Laboratory Tests به معنای ” تستهای آزمایشگاهی و بررسی های مهندسی محیطی ” معرفی میشود ، نوعی استاندارد در نظامی است که در ارتش امریکا به کار میرود .

برای این گواهی ، یک سری ازمایشات جهت بررسی کارکرد ابزار و تجهیزات در شرایط مختلف محیطی انجام میشود تا از کارا بودن ابزار جهت استفاده در شرایط نظامی اطمینان حاصل شود . گرچه این گواهی مراتب مختلفی ( از مقاومت بسیار بالا تا مقاومت معمولی ) با کدهای متفاوتی دارد ، اما وجود این گواهی در محصولات به معنای کیفیت بالای محصول و مقاومت آن در برابر شرایط محیطی ( مثل افتادن از ارتفاع و یا ضربه خوردن ) است .

 

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها