ساده و کوتاه درباره شارژ سریع ( Fast Charge )

ساده و کوتاه درباره شارژ سریع ( Fast Charge )

اصطلاح شارژ سریع به چه معناست ؟

این اصطلاح در کنار عباراتی مثل Quick Charge , Fast Charge , Flash Charge در هنگام بررسی ویژگیهای گوشی موبایل هوشمند ، پاور بانک ها یا کابل های شارژ زیاد به چشم میخورد . اما این قابلیت چه چیزی در اختیار ما میگذارد .

ابتدا کمی در مورد ظرفیت و سرعت شارژ صحبت کنیم . ظرفیت باتری ها معمولا بر حست میلی آمپر  ساعت   mAh  بیان میکنند . برای مثال اگر یک باتری 4000 میلی آمپر ساعتی باشد دو برابر یک باتری 2000 میلی آمپری توان ذخیره انرژی دارد . این موضوع را به صورت ظرف هایی آبی با حجم 4 لیتر و 2 لیتر در نظر بگیرید .

از طرف دیگر سرعت پر شدن این ظرفها به اندازه شیر آبی که آنها را پر میکند بستگی دارد . اگر شیر آبی با قطر معین ، ظرف آبی را در طی 1 ساعت پر کند ، شیر آبی با قطر بیشتر همان ظرف را در زمان کمتری پر خواهد کرد . در دنیای الکترونیک ، جریان خروجی این شیر آب ، همان جریان خروجی کابل شارژ است که باتری را شارژ میکند . بنا بر این جریان خروجی 2 آمپری دیر تر از خروجی 4 آمپری یک باتری را پر میکند .

البته باید بدانید که با افزایش جریان خروجی همیشه شارژ سریعتر انجام نمیشود ، زیرا در این زمینه محدودیتی وجود دارد . با توجه به طراحی دستگاه و باتری ، در صورت افزایش جریان ، مازاد آن تبدیل به انرژی گرمایی میشود و در شرایطی این گرما ممکن است به دستگاه آسیب برساند و حتی باعث انفجار باتری شود .

در حالت عادی یک باتری لیتیوم – یونی (Li_Io) با سرعت تقریبا یک نواختی شارژ میشود  . گرچه همیشه هنگامی که باتری کاملا خالی است سرعت شارژ بیشتر است و با پر تر شدن باتری این سرعت کاهش میابد . اما گاهی اوقات ما نیازمند این هستیم که سرعت شارژ دستگاه بیشتر شود و یا اینکه زمان زیادی برای به شارژ زدن باتری نداریم . در این حالت در مدت زمان کمتری نسبت به حالت معمولی ، میزان بیشتری از ظرفیت باتری پر میشود .

تصور کنید که فن آوری وجود دارد که به شما امکان میدهد تا در عرض تنها 30 دقیقه بیش از 50 درصد باتری خود را شارژ کنید . این فن آوری همان شارژ سریع یا Fast Charge  است .

quick-charge-2

این فناوری که در اکثر گوشی ها و پاور بانک های جدید به کار گرفته شده است ، در ابتدا که باتری خالیست سرعت شارژ را با افزایش جریان برق خروجی ، بیشتر میکند و پس از تقریبا شارژ 60 درصد از ظرفیت باتری سرعت را کاهش میدهد .

vooc-flash-charge
نماد فن آوری شارژ سریع شرکت VOOC با نام فلش شارژ

اصطلاحاتی هم چون QC , Fast Charge , Quick Charge , Flash Charge  همگی به معنای دارا بودن قابلیت شارژ سریع هستند . تفاوت نامها تنها به این دلیل است که تراشه های ارائه شده برای ایجاد این قابلیت توسط شرکتهای مختلفی عرضه شده و نامهای مختلفی گرفته است که البته در روش انجام کار نیز با هم تفاوتهایی دارند .

 

Qualcomm-Quick-Charge
نماد فن آوری شارژ سریع شرکت کوالکام

 

پاور بانک های دارای تکنولوژی Quick Charge (کوییک شارژ )  که نام تجاری ثبت شده فن آوری شارژ سریع شرکت QualComm  است ، میتوانند در عرض 35 دقیقه گوشی های دارای فن آوری کوالکام را تا 80 درصد ظرفیت شارژ کنند .

دانستن این نکته بسیار مهم است که برای استفاده از شارژ سریع ، هم دستگاه ( باتری ) و هم کابل شارژ و آداپتور میبایست از این فن آوری پشتیبانی کنند. البته اگر گوشی خود را در طی دوسال اخیر خریداری کرده اید با احتمال خیلی زیادی از این فناوری پشتیبانی میکند و شما تنها نیاز به کابل و آداپتور شارژ سریع خواهید داشت .

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها