ارز دیجیتال رمزنگاری شده فیسبوک به نام لیبرا

ارز دیجیتال لیبرا

ارز دیجیتال رمزنگاری شده فیسبوک به نام لیبرا

لیبرا ، ارز دیجیتال رمزنگاری فیس‌بوک است که در ابتدای سال آینده عرضه خواهد شد و بیشتر به پی پال شبیه است تا بیت کوین . لیبرا طراحی‌شده تا به‌اندازه کافی ساده باشد تا همه بتوانند از آن استفاده کنند ، اما درعین‌حال درک آن کمی پیچیدگی دارد . به همین دلیل قصد داریم تا این موضوع را به‌صورت ساده برای شما بیان کنیم .

لیبرا مثل پول نقد درون گوشی شماست . می‌توانید لیبرا را از طریق اپ کیف پول لیبرا و یا فروشگاه‌های معتبر و دارای مجوز بخرید. شما ارز محلی خودتان ، برای مثال دلار رو پرداخت می‌کنید و به همان اندازه لیبرا دریافت می‌کنید که به‌جای علامت دلار ،با علامت سه خط مواج روی‌هم شناخته می‌شود . ولی ابتدا باید هویت خودتان را با یک کارت شناسایی عکس دارمشخص کنید .

شما می‌توانید لیبرای خود را در خریدهای اینترنتی خرج کنید یا برای استفاده از Uber و یا Spotify پرداخت کنید . چون این شرکت‌ها با فیس‌بوک جهت ترویج لیبرا همکاری می‌کنند .

ازآنجایی‌که انتقال لیبرا از یک حساب به‌حساب دیگر تقریباً رایگان است ، شما مجبور نیستید که هزینه‌های تراکنش  کارت‌های اعتباری که تا 4 درصد به هزینه‌های شما اضافه می‌کنند را پرداخت کنید . همچنین برخی اپ های کیف پول لیبرا و فروشگاه‌ها ، تخفیف‌های تشویقی یا سکه‌های رایگان را برای عضویت و پرداخت با لیبرا ارائه می‌کنند .

ارز دیجیتال لیبرا

با لیبرا شما می‌توانید پیام تقاضای پول برای دوستانتان بفرستید . ارسال لیبرا به‌راحتی فرستادن یک پیام است .  در حقیقت فیس‌بوک اپلیکیشن کیف پول خودش رو به نام کالیبرا  توسعه داده که در واتس اپ ، فیس‌بوک مسنجر و اپ مستقل خودش قرار می‌گیرد .

شما مجبور نیستید نام خودتان یا هویت واقعی‌تان را در هیچ‌کدام از پرداخت ها فاش کنید ولی پرداخت ها به‌صورت علنی بوده و در اختیار عموم است . فیس‌بوک می‌داند که این موضوع برای کاربران آزاردهنده است و شما احتمالاً دلتان نمی‌خواهد در مورد چیزهایی که می‌خرید  از شما جاسوسی شود . برای همین فیس‌بوک یک شرکت جدید به نام کالیبرا تأسیس کرده که تمام  داده‌های مالی شمارا از پروفایل فیس‌بوک جدا نگه می‌دارد . این به این معناست که فیس‌بوک نمی‌تواند تراکنش‌های مالی شمارا برای اهداف تبلیغاتی یا تغییر خبرخوان شما استفاده کند .

درنهایت فیس‌بوک امیدوار است که شما از لیبرا برای پرداخت صورت‌حساب‌ها ، خرید قهوه و یا استفاده از گوشی برای پرداخت هزینه حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید .

هر زمان که خواستید می‌توانید لیبراهای خودتان رو تبدیل به پول رایج محلی تبدیل کنید و در بانک محلی خودتان نگه‌دارید .

اما لیبرا ازنظر فنی چطور عمل می‌کند ؟

لیبرا طوری برنامه‌نویسی شده تا قیمت ثابت داشته باشد ، امن باشد و فقط تحت کنترل فیس‌بوک نباشد .لیبرا توسط 20 عضو انجمن لیبرا اداره می‌شود که به نظر می‌رسد در زمان آغاز به کارش در نیمه اول سال 2020 به حدود 100 عضو برسد .

شرکت‌های مالی مثل  Visa و Mastercard  ، اپ های تجاری مثل ebay و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مثلاً Western union همگی از این اعضا هستند . هرکدام از  آن‌ها حداقل 10 میلیون دلار پرداخت کرده تا یک رأی در مجمع لیبرا به دست بیاورد که کنترل اینکه چه اتفاقی برای این ارز باید بیفتد را به دست بگیرد .

این اعضا مسئول کنترل و اطمینان از واقعی بودن تراکنش‌های لیبرا هستند . هر زمان که شما یک دلار پرداخت می‌کنید ، این پول به یک حساب بانکی بزرگ به نام Libra reserve واریز می‌شود و این حساب یک توکن لیبرا تولید کرده وبرای شما ارسال می‌کند . Reserve از مجموعه چندین ارز بین‌المللی باثبات مثل دلار امریکا و پوند انگلیس ، یورو ین ژاپن تشکیل‌شده است . دلیل این کار این است که اگر یکی از این ارزها بالا یا پایین رفت ، ارزش لیبرا ثابت بماند . به این صورت فروشگاه‌ها پرداخت با لیبرا را بدون نگرانی از افت قیمت آن قبول می‌کنند .

تغییرات شدید ارزش در ارزهای رمزنگاری‌شده قدیمی مثل بیت کوین باعث شده که این ارزها  روش محبوبی برای پرداخت الکترونیکی نباشند . همچنین لیبرا می‌تواند هزار تراکنش در ثانیه را مدیریت کند درحالی‌که این عدد برای بیت کوین تنها 7 تراکنش در ثانیه است .

 

حالا چطور فیس‌بوک و بقیه اعضای انجمن از لیبرا پول درمی‌آورند ؟

از طریق سود تمامی دارایی‌هایی که در Reserve نگهداری می‌شود . پس‌ازاینکه انجمن لیبرا برای کارکرد و فن‌آوری لیبرا سرمایه‌گذاری کردند ، اعضا سود به‌دست‌آمده رو به نسبت سرمایه‌گذاری اولیه که کرده‌اند بین خودشان تقسیم می‌کنند . اگر لیبرا محبوب شده و افراد زیادی پول واریز کنند ، حساب Reserve بزرگ‌تر می‌شود و سود قابل‌توجهی برای فیس‌بوک به ارمغان خواهد آورد .

یک‌راه دیگر هم برای فیس‌بوک برای درآمدزایی از لیبرا وجود دارد . اگر این ارز ، پرداخت الکترونیکی را برای کسب‌وکارهای کوچک راحت‌تر کند ، فروش آن‌ها بالاتر رفته و پول بیشتری را برای تبلیغات فیس‌بوک هزینه می‌کنند که باعث می‌شود خرید کالاها با لیبرا بسیار سریع‌تر انجام شود .

در حال حاضر 90 میلیون کسب‌وکار کوچک در فیس‌بوک داری صفحه هستند . ولی تنها 7 میلیون تبلیغ دهنده در فیس‌بوک وجود دارد . اگر فیس‌بوک بتواند تعداد بیشتری از این تجار رو به خریداران تبلیغات تبدیل کند ، درآمد سرشاری از این طریق به دست خواهد آورد .

 

در کنار همه مزایای لیبرا انتقاداتی نیز به آن واردشده است . ازجمله اینکه هرکسی می‌تواند برای استفاده از آن اپلیکیشن تولید کند که این کار امنیت کاربران را تهدید می‌کند . همچنین ترس از قدرت گرفتن بیش‌ازحد این نظام مالی و تأثیر آن بر کشورها از دیگر نگرانی‌های موجود است .

 

درنهایت پیشرفت فن‌آوری هرگز متوقف نمی‌شود و هر پدیده جدیدی در کنار امکانات خود خطراتی نیز به همراه دارد . تنها راه بهره‌برداری از هر فن‌آوری ، آمادگی زودهنگام برای مدیریت آن است .

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها